Michal P. 28 let, projektový manažer

skipmenu
ZAJÍMAVOSTI
Může exkuřák kouřit marihuanu?

Česko patří v Evropě k zemím s největším počtem uživatelů konopí. Není proto překvapením, že se na téměř každém našem semináři vyskytne dotaz, jak vyřešit situaci, kdy se dotyčný chce zbavit závislosti na cigaretách, ale zároveň nechce přestat s kouřením marihuany. marihuana

Vedlejší efekty tabákového průmyslu

Když se hovoří o kouření, mluví se především o závažných následcích, které se projevují na susenizdraví člověka. Méně se už hovoří o jiných než zdravotních problémech, které s sebou kouření přináší, jako například pasivní kouření, všudypřítomná agresivní reklama, lži nadnárodních tabákových společností, sociální vykořisťování třetího světa, atd.

Archív zajímavostí >

tomenu
<< Předchozí článekZpět na seznamDalší článek >>   Tisknout

Jak jsem doopravdy zase možná přestal kouřit.

Jednou si takhle brousím – ač nerad, ale jako obvykle – po “Knize obličejů“ (jak daný server nazývá skvěle bláznivý pan Maryško ze skvěle bláznivého divadla Demago) a asi po patnácté se mi pod ruku připletl nějaký zaručeně skvělý článek o tom, jak přestat kouřit. Z principu tyhle amerikuobjevující články omílající stále dokola to samé nečtu, nevím proč jsem tentokrát udělal vyjímku. Vlastně… vím. Roky se snažím trénovat intuici a ta mě tentokrát nějak dokopala si jej přečíst. Ne, tak to nebylo. Ten článek tam byl jen mockrát. A měl fakt divně jednoduchý název. I když možná ta intuice… Mno, po těch letech kouření jsem povaha značně nestabilní. Nebo je to kritickým přelomovým věkem? Blbost, určitě intuice. Dost plkání, k věci.

S počátečním despektem mé beraní povaze vlastním (totiž co jsem nevytvořil já, má jistojistě nějaké chyby, háčky, nesrovnalosti) jsem se prokousal poměrně strohým článkem v rekordním čase. Ale ejhle – on mě nadchl! Že prý: „Přijďte, za nevelký peníz Vám vysvětlíme, že kouření je kravina a Vaše argumenty proč kouřit ještě větší. A když budete odcházet s rozhodnutím dál podporovat Philippa Morrise, Nicorette a Fidelův režim, Váš mrzký peníz Vám bez okolků vrátíme. A nejen to, vrátíme Vám ho i v případě, že takové rozhodnutí uděláte ve dvou měsících po kurzu následujících.“ Ho ho, smělé to tvrzení! V tom musí být nějaký háček! Nejsem z těch, kteří se nechají Freudovskými prostředky vmanipulovat v cokoliv, byť je to obecně pro mé dobro. Kouřit bych přestat chtěl, fakt mě nebaví ten odér, ani starost abych na svých cestách náhodou nezůstal někde trčet bez cigaret a… co si budeme povídat – ty penízky se dají utratit za zábavnější drogy, třeba za slunečnicovou chalvu. Ale – jak to hergot chtějí udělat? Jak mě chtějí zmasírovat, přesvědčit, namotivovat, přemluvit a podpořit tak, abych s tím jen tak přestal a už se k tomu nevracel? Tedy takhle, já jsem expert na přestávání s kouřením. Dokážu poradit, pomoct, rozmluvit. Jsem v tom machr, mám spousty zkušeností, přestal jsem asi stokrát. Můžou mě vůbec překvapit?? Ne. Nemůžou. Pojedu tam, sakra, jen abych se přesvědčil, že nemůžou. A budu na ně dělat dlouhý nos!

Nepřesvědčili. Něco spravedlivějšího. Ukázali. Ukázali mi, že k nekouření jsou naprosto otevřené dveře. Kdykoliv. Že je to vlastně úplně ta nejjednodušší věc. Že principielně není problém s přestáním, ale se setrváním v téhle smrduté činnosti. Nebudu popisovat průběh a celý obsah několikahodinového semináře, tím bych celý jeho smysl degradoval. Nikdo mi systematicky nevštípil žádné bohulibé myšlenky, díky kterým by se ze mě stal jiný a lepší, benzen-free člověk. Nikdo mě nemotivoval vyprávěním o tom, jak skvělé je být voňavým nekuřákem. Nikdo mě neděsil záběry přicpaných tělních rour z pitevny. Celá záležitost byla mnohem jednodušší. Udělali ze mě vola. Ne, jinak! Ukázali mi, že já jsem ze sebe udělal vola. Že jsem skočil na špek. Že jsem naivně uvěřil, že přestat kouřit je fakt těžké, že je potřeba dozrát rozhodnutí, že je potřeba zatnout zuby a pár !let! vydržet. Prdlajz! Je to jak vytrhnutí bolavé stoličky. Už je líp, jen ta dáseň ještě chvíli pobolívá. Přesně tohle přirovnání tam zaznělo a nějak mi utkvělo v hlavě. A funguje to. Systém, který všechno otáčí. Vlastně to ani není systém, jen jednoduchá prostinká až skoro cynicky podaná pravda. A krásné je, že tenhle pohled můžete aplikovat prakticky na cokoliv. Nechci říci, že tento párhodinový seminář je všespásný, něco vypne, přepne, odepne a je to pryč. To vůbec ne. Ono bez trochy snahy a disciplíny bohužel nejde nic, ani první sex. Celý význam tohoto semináře je až trapně jednoduchý – dá vám prostor pro opravdu svobodné rozhodnutí, rozfouká zakouřenou iluzi, tak nějak vyvětrá v obýváku i ve sklepě a je jen na Vás, jak s tím naložíte. Docela živě si dokážu představit, že jsou někteří, kteří se rozhodnou kouřit dál. Proč ne, když je to jejich rozhodnutí. A jedno je jisté – i tohle rozhodnutí bude svobodnější.

tomenu

Forum
Máte dotaz? Chcete se podělit o Váš kuřácký příběh? Přestali jste kouřit díky našemu semináři? Využijte naše fórum, diskutujte, ptejte se.

Kontaktujte nás
Máte dotaz nebo připomínku k webu nebo projektu? Můžete nám napsat na emailovou adresu info@exkuraci.cz nebo využijte kontaktní formulář.