Usazeniny z cigaret dětem škodí více než pasivní kouření

skipmenu
ZAJÍMAVOSTI
Může exkuřák kouřit marihuanu?

Česko patří v Evropě k zemím s největším počtem uživatelů konopí. Není proto překvapením, že se na téměř každém našem semináři vyskytne dotaz, jak vyřešit situaci, kdy se dotyčný chce zbavit závislosti na cigaretách, ale zároveň nechce přestat s kouřením marihuany. marihuana

Vedlejší efekty tabákového průmyslu

Když se hovoří o kouření, mluví se především o závažných následcích, které se projevují na susenizdraví člověka. Méně se už hovoří o jiných než zdravotních problémech, které s sebou kouření přináší, jako například pasivní kouření, všudypřítomná agresivní reklama, lži nadnárodních tabákových společností, sociální vykořisťování třetího světa, atd.

Archív zajímavostí >

tomenu

Vědci varovali před škodlivostí takzvaného „kouření z třetí ruky”. Jde vlastně o situaci, kdy se kouř a látky vzniklé při kouření pohybují vzduchem a postupně se usazují na stěnách domácnosti, nábytku a dalším vybavení.

Jedná se o jakési další stádium stavu zvaného „druhé kouření” (nebo také pasivní kouření - kdy nedobrovolně vdechuje kouř i osoba nekuřák). Vědci zjistili, že samotný vyfukovaný kouř obsahuje až přes čtyři tisíce různých sloučenin, které se šíří vzduchem i dlouho poté, když člověk dokouří.

Tyto látky reagují s dalšími znečišťujícími látkami v okolí, čímž se vytvářejí zcela nové sloučeniny - většinou velmi nebezpečné. To vše se pak usazuje různě po bytě, a to i na věcech, které se nacházejí v jiné místnosti, kde se třeba vůbec nekouří.

kurak-rodic

DNA v ohrožení

Doktor Bo Hang z Lawrence Berkeley National Laboratory potvrzuje výše uvedená tvrzení s tím, že nebezpečné sloučeniny mohou přímo ovlivňovat i lidskou DNA. Při svém výzkumu u lidí vystavovaných kouři našel prokazatelné stopy sloučenin, které se přímo vážou na chemické látky způsobující rakovinu. Jiné nalezené látky zase mohou způsobovat genetické mutace.

„Dle mého názoru je nejlepším argumentem pro všeobecný zákaz kouření, a to i v domácnostech, právě tzv. kouření z třetí ruky. Hlavně proto, že největší rizika vznikají u malých dětí a batolat,” uvedl Hang pro Daily Mail.

Především malé děti totiž berou vše do ruky či do úst, čímž do svého organismu přímou cestou dostávají i zmiňované nebezpečné sloučeniny vzniklé během kouření.

Dle slov profesora Hanga jsou rizika kouření prokazatelná, jak výrazně ale vystavování malých dětí škodlivým látkám ovlivňuje například riziko vzniku rakoviny v pozdějším věku, je tématem na dlouhá bádání do budoucna.

Zdroj: Novinky.cz

tomenu

Forum
Máte dotaz? Chcete se podělit o Váš kuřácký příběh? Přestali jste kouřit díky našemu semináři? Využijte naše fórum, diskutujte, ptejte se.

Kontaktujte nás
Máte dotaz nebo připomínku k webu nebo projektu? Můžete nám napsat na emailovou adresu info@exkuraci.cz nebo využijte kontaktní formulář.