Co se děje po poslední cigaretě

skipmenu
ZAJÍMAVOSTI
Může exkuřák kouřit marihuanu?

Česko patří v Evropě k zemím s největším počtem uživatelů konopí. Není proto překvapením, že se na téměř každém našem semináři vyskytne dotaz, jak vyřešit situaci, kdy se dotyčný chce zbavit závislosti na cigaretách, ale zároveň nechce přestat s kouřením marihuany. marihuana

Vedlejší efekty tabákového průmyslu

Když se hovoří o kouření, mluví se především o závažných následcích, které se projevují na susenizdraví člověka. Méně se už hovoří o jiných než zdravotních problémech, které s sebou kouření přináší, jako například pasivní kouření, všudypřítomná agresivní reklama, lži nadnárodních tabákových společností, sociální vykořisťování třetího světa, atd.

Archív zajímavostí >

tomenu

Víte co se děje s tělem exkuřáka po típnutí poslední cigarety? Již v řádu hodin dochází k výraznému zlepšování zdravotního stavu, proto má cenu přestat v každém věku.

20 minut: Váš krevní tlak a puls se vracejí do normálu. Rovněž tak teplota Vašich rukou a chodidel.

8 hodin: Hladina kyslíku ve Vaší krvi narostla na normální úroveň, hladina oxidu uhelnatého klesla na normální úroveň.

24 hodin: Značně se snížilo riziko náhlé srdeční příhody.

48 hodin: Nervová zakončení opět obnovují svůj růst a Vaše schopnost cítit a chutnat se vrací do normálu.

72 hodin: Celé Vaše tělo se 100% očistilo od nikotinu a abstinenční příznaky dosáhly vrcholu. Vaše průdušnice začínají odpočívat, a tak se zlepšuje dýchání, rovněž se začala zvětšovat kapacita plic.

3 týdny: Vaše tělo si zcela navyklo na absenci nikotinu, stejně jako na absenci 3500 látek a více než 500 plynů přítomných v každém šluknutí. Chemická (fyziologická) abstinence je ukončena.

3 měsíce: Váš oběhový systém se značně zlepšil, procházky jsou snazší a celková funkčnost plic vykazuje zlepšení o úžasných 30 %.

9 měsíců: Únava a zadýchání se snižují. Plicní brvy se opět obnovily, a plíce tak zvýšily svoji schopnost vypořádat se s hlenem, udržovat se v čistotě a snížit možnost infekcí. Celková tělesná energie se zvyšuje.

1 rok: Riziko srdečního infarktu se snížilo na méně než polovinu oproti riziku hrozícímu kuřákovi.

5 let: Riziko úmrtí na rakovinu plic se snížilo zhruba o polovinu oproti kuřákovi. Riziko mozkové příhody kleslo na úroveň nekuřáka. Riziko onemocnění rakovinou úst, hrtanu nebo jícnu se snížilo na polovinu.

10 let: Riziko úmrtí na rakovinu plic je zhruba shodné s rizikem nekuřáka. Prekarcinózní buňky jsou odstraněny. Snížilo se dále riziko rakoviny úst, hrtanu, jícnu, močového měchýře a slinivky břišní.

15 let: Riziko srdeční příhody se snížilo na úroveň rizika nekuřáka. Vaše riziko úmrtí se navrátilo téměř na hranici osoby, která nikdy nekouřila (záleží na věku zanechání kouření, přičemž platí, že čím dříve, tím lépe).

exkuraci-po-posledni

Zdroje:

A Report of the Surgeon General: How Tobacco Smoke Causes Disease – The Biology and Behavioral Basis for Smoking-Attributable Disease Fact Sheet, 2010; and US Surgeon General’s Report, 1990.

Tobacco Control: Reversal of Risk After Quitting Smoking. IARC Handbooks of Cancer Prevention, Vol. 11. 2007.

US Surgeon General’s Report, 1990.

US Surgeon General’s Report, 2010.

tomenu

Forum
Máte dotaz? Chcete se podělit o Váš kuřácký příběh? Přestali jste kouřit díky našemu semináři? Využijte naše fórum, diskutujte, ptejte se.

Kontaktujte nás
Máte dotaz nebo připomínku k webu nebo projektu? Můžete nám napsat na emailovou adresu info@exkuraci.cz nebo využijte kontaktní formulář.